Velkommen til Nejst Rideclub's hjemmeside

Champoinatliste


Champoinatliste

Nejst Rideclubs championatslister er for klubbens medlemmer, som finder sted i perioden 1.februar til 31.januar.

Hest - Dressur:

Hest - Spring:

Pony - Dressur:

Pony - Spring:

Man kan løbende se ekvipagernes rangliste her på siden.                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Regler:   

Ekvipagen skal starte stævner for NRC/Nejst Rideclub. Stævner afholdt i DRF regi er pointgivende.

Resultater sendes til regristrering senest 14 dage efter afholdt stævne på NRC Championat facebookside. 

DRF reglement / OUT skal være overholdt, overholdes dette ikke fratages alle ekvipagens point.    

Bevis på rettidigt kontingent indbetaling indsendes hvert halve år,overholdes dette ikke fratages alle ekvipagens point.   

En overrækkelse vil tage plads på NRC, det efterfølgende år, har ekvipagen ikke mulighed for at deltage i overrækkelsen vil placeringen gå videre til næste på listen.

En placering i en samlet cup-klasse eller mesterskabsklasse udløser et ekstra point.  

                                                                                                                             

Point system: 

Hver gang man starter for klubben:    1 point.

Uklasser ( B0 - sløjfeprogram)           1 point.

Samlet cup/mesterskab placering      1 point

1. plads:                                              6 point.

2. plads:                                              4 point.

3+ plads:                                             2 point

Se championatsvindere fra 2015, 2016 og 2017 i bunden af siden.  

Opdateret: 16. juni 2019

Hest dressur:
Antal placeringer: 3
1. Ann Øland Lodberg / Temptation                                         32
2. Julie Vandborg Jensen / Koko                                              23
3. Vibeke Mariager Madsen / Windsturm L                              12
4. Pernille Thomsen / Max                                                           9
5. Julie Sofia E. Søndergaard / Max                                           8
6. Lisa Krogh Pedersen / Safhia                                                 4 
7. Lisa Krogh Pedersen / Vivo-Come Back II                            4
8. Victoria Toftelund Larsen / Rainbow Honeybee                   2
9. Mette B. Kristensen / Tiger Lili                                               1

Pony dressur:
Antal placeringer: 2
1. Victoria Toftelund Larsen / Elena                                          61
2. Emma Sørensen / Volhøjgaards Dancing Queen                 58
3. Bendicte Jørgensen / Bakkegårdens Sputnik                      56
4. Benedicte Jørgensen / Winterstar af Vognmandsgården   20
4. Louise Jeppesen / Tai                                                             20
6. Sofie B. Pedersen / My Fair Lady                                            7


Hest spring:
Antal placeringer: 1
1. Pernille Thomsen / Max                                                          19
2. Ann Øland Lodberg / Temptation                                           8
3. Christina Bressendorff / Beck's Copyright                            8


Pony spring
Antal placeringer: 1
1. Benedicte Jørgensen / Bakkegårdens Sputnik                     4
1. Louise Jeppesen / Racing Tai                                                 4
3. Victoria Toftelund Larsen / Tiger Lili                                      1



Resultat 2018:

Hest Dressur:
Antal placeringer: 2

Placering

Rytter 

Hest 

Point 

 1.

 Ann Lodberg

 Temptation

 62

 2.

Katrine Sandgreen  Thoruphedes Fredo  35
 3.

Katrine Sandgreen

 Ørums Morgan

 14

 4.

 Katrine Sandgreen

 Estana Nygård

 10

 5.

 Pernille Thomsen

 Max

 8

 

     

Pony Dressur:

Antal placeringer : 2

Placering

Rytter

Pony

Point

 1.

 Benedicte Jørgensen

 Bakkegårdens Sputnik

 95

 2.

 Victoria Toftelund Larsen

 Elena

 76

 3.

 Benedicte Jørgensen

 Winterstar af Vognmandsgården

 19

 4.

 Maj Holm

 McFly

 10

 5.

 Elvira Jørgensen 

 Astrid

 4

 6.

 Elvira Jørgensen

 Mikkel

 2

Hest Spring:
Antal Placeringer: 1

Placering

 Rytter

Hest 

Point 

 

 

 

 

 1.

 Ann Lodberg

 Temptation

 42

 2.

 Katrine Sandgreen

 Estana Nygaard

 16

 3.

 Pernille Thomsen

 Max

 3

 

     

Pony Spring:   
Antal placeringer: 2

Placering

Rytter 

 Pony

Point 

 1

 Benedicte Jørgensen

 Bakkegårdens Sputnik

 62

 2

 Maj Holm

 McFly

  6

 3

 Louise Jeppesen

 Carine

  4

 4

 Elvira Jørgensen

 Astrid

  2

 5

 Elvira Jørgesen

 Mikkel 

  2

 

     

 Championatsvinder 2017                                                                                                                                                Hest dressur 

1. Katrine Sandgren på Estana Nygaard 110 point

2. Ann Lodberg på Temptation 73 point

3. Anitta Frederiksen på Vivo 58 point

Pony dressur

1. Julie V. Jensen på Fernando 85 point

2. Victoria Larsen på Samson 68 point

3. Ida Mørk på Bella 47 point

Hest spring

1. Merethe Krogh på Ørums Morgan 140 point

2. Lisa Krogh Pedersen på Safhia 28 point

3. Anitta Frederiksen på Vivo 25 point

3. Ann Lodberg på Temptation 25 point

Pony spring

1. Ida Mørk på Bella 77 point

2. Benedicte Jørgensen på Sputnik 72 point

3. Josefine M. Jørgensen på bernadotte 57 point

3. Isabella M. Jørgensen på Manuella 57 point  

                   

 Championatsvinder 2016

Hest dressur

1. Marlene Kronborg Jensen på Papaya 59 point

2. Katrine Sandgreen på Caslan 53 point

3. Christina Bressendorff på Becks Copyright på 24 point

4. Pernille D  Thomsen på Max på 23 point 

Pony dressur

1. Ida Mørk på Bella 97 point

2. Julie Vandborg Jensen på Fernando 84 point

3. Josefine Mørk Jørgensen på Amanda 59 point

4. Sofie Krebs Lozina på Marlotte 28 point

Hest spring

1. Lisa Krogh Pedersen på Safhia 43 point

2. Anitta Frederiksen på Safhia 14 point

Pony Spring 

1. Ida Mørk på Bella 61 point

2. Josefine Mørk Jørgensen  på Amanda 56 point

3. Lisa Krogh Pedersen på Lerbækgårdens Miss Jessie C 51 point

4. Isabella Mørk Jørgensen på Innis Manuela 42 point

Championatsvinder 2015

Dressur Hest
1. plads Karina S. Schacht Hansen på Schacht´s Passion 46 point

2. plads Katrine B Kristensen på Captain Morgan 44 point

3. plads Karina S. Schacht Hansen på Borsalino 37 point

3. plads Jeanett Berthelsen på Lucifer 37 point

Dressur Pony
1. Plads Sofie Lozina på Marlotte 35 point

2. plads Astrid Frederiksen på Lundeborgs Mille 9 point

2. plads Sofie Lorzina på Mc Cloud 9 point

4. plads Celine Corneliussen på Flying Dutchmann 6 point

Spring Hest
1. plads Katrine B Kristensen på Cassiopeia 37 point

2. plads Karina S. Schacht Hansen på Schacht´s Passion 20 point

Spring Pony
1. plads Josefine Mørk Jørgensen på Amanda 75 point

2. plads Lisa K Pedersen på Lerbækgårdens Miss Jessie C 41 point

 

Bliv medlem
Funktion kommer senere
Bliv medlem

Sponsorer


Kalender
Nejst rideklub | nejstrideclub@gmail.com | Tlf.: 20783997